STEYR

KONSTRUKTOREM TEGO PISTOLETU BYŁ WILHELM BUBITS, KTÓRY PODJĄŁ SIĘ TRUDNEGO ZADANIA, JAKIE POSTAWIŁA MU FIRMY STEYR. MUSIAŁ STWORZYĆ COŚ NOWEGO NA MIARĘ DŁUGOLETNICH DOŚWIADCZEŃ FIRMY, MUSIAŁ TEŻ ZMIERZYĆ SIĘ Z GLOCKIEM, KTÓRY W TYM CZASIE BYŁ JUŻ BRONIĄ SPRAWDZONĄ, NIEZAWODNĄ, TRWAŁĄ I RELATYWNIE TANIĄ

PISTOLET JEST BARDZO DOBRĄ KONSTRUKCJĄ DO STRZELAŃ SZYBKICH, OBRONNYCH, JEST REKOMENDOWANY DO SPORTU.

KONSTRUKCJA, KTÓRĄ STWORZYŁ WILHELM BUBITS ZAWIERA W SOBIE CECHY NOWOCZESNEGO PISTOLETU BOJOWEGO, STWORZONEGO DO WALKI W OPARCIU O DZIESIĘCIOLECIA ROZWOJU STRZELECTWA SPORTOWEGO. STEYR M 9 A1 I L 9 A1 TO BARDZO UDANA BROŃ, KTÓRA MOGŁABY BYĆ KONKURENCJĄ DLA GLOCKA. GDYBY MARKETING TEGO PRODUKTU BYŁ LEPSZY, NIE WIADOMO CZY NIE BYŁBY TO NASTĘPCA GLOCKA. WSZYSTKIE CECHY FUNKCJONALNE I UŻYTKOWE NA TO WSKAZUJĄ.

Pistolet STEYR L 9 A1
Pistolet STEYR L 9 A1

Spróbujmy przyjrzeć się z bliska następcy, modelu L 9 A1 i ocenić od strony użytkowej. Czy jest on konkurencyjny pod względem cech użytkowych, jak by się spisał jako broń do obrony, do noszenia na co dzień.

Steyr Manlicher to austriacka firma z tradycjami produkcji broni, sięgającymi niemal XIX wieku. Dziś marka ta kojarzona jest na świecie głównie z doskonałymi sztucerami myśliwskimi, karabinami precyzyjnymi, karabinkami szturmowymi AUG oraz wyczynową bronią sportową. Steyr próbował konstruować krótką broń palną, ale nigdy z dobrym skutkiem. Dopiero rok 1999 przyniósł nowy pistolet bojowy o kompaktowych rozmiarach. Był nim Steyr M 9 na nabój 9 x 19 Para. Model ten nie wdarł się na rynek popularnych pistoletów, używanych powszechnie przez służby i strzelców cywilnych. Było kilka zarzutów do tej konstrukcji, między innymi trapezowe przyrządy celownicze. Na bazie tamtych doświadczeń powstał poprawiony model L 9 A2. Jest to pistolet samopowtarzalny, na pierwszy rzut oka niewiele różniący się konstrukcyjnie od Glocka.

Pistolet STEYR L 9 A1
Pistolet STEYR L 9 A1

Pistolet został oparty na dawnych tradycjach Steyera, związanych ze strzelectwem sportowym, szczególnie w układzie broń – ręka strzelającego, co decyduje o stabilności strzelania. Szkielet wykonano z polimerów, ale w zupełnie innej technologii niż Glock. Sposób jest o wiele mniej czasochłonny i bardziej precyzyjny, a co za tym idzie bardziej odporny na uszkodzenia, szczególnie w miejscach łączenia elementów metalowych z polimerem.

Steyr L 9 A1 to broń krótka, strzelająca z wykorzystaniem krótkiego odrzutu lufy i zamka ryglowanego przez jej przekoszenie. Lufa kuta na zimno o długości 115 mm, jest wyposażona w gwint prawoskrętny o sześciu bruzdach. Pistolet ma bijnikowy mechanizm uderzeniowy oraz mechanizm spustowy DAO. Pistolet zawiera samoczynną blokadę iglicy, podobnie jak w glocku, w języku spustowym zainstalowano dodatkowy bezpiecznik. Kolejny bezpiecznik manualny umieszczono od dołu w szkielecie w okolicy spustu, zwalnia się go palcem wskazującym. Poza tymi zabezpieczeniami w przycisku blokującym zaczep do rozkładania broni zamontowano dodatkowe zabezpieczenie, uruchamiane przez obrócenie za pomocą specjalnego kluczyka. Obrócenie klucza powoduje rozłączenie mechanizmu spustowego i uderzeniowego, co uniemożliwia oddanie strzału. Pistolet ma też wskaźnik napięcia sprężyny uderzeniowej. Jest nim pin, który w wypadku napięcia sprężyny, wystaje z tylnej części zamka.

STEYR L 9 A1 ma standardowo, jak większość nowoczesnych konstrukcji, szynę montażową w szkielecie, zgodną ze standardem Picantinii. Pistolet dostarczany jest z dwoma stalowymi, dwurzędowymi magazynkami o pojemności 15 sztuk, które w tylnej ściance wyposażone są we wskaźnik załadowania amunicji. Stopki magazynków wykonano z tworzywa sztucznego. Pistolet reklamowany jest jako broń dla służb, ale również dla strzelców sportowych. Na pewno nadaje się na broń przeznaczoną do codziennego noszenia, jako broń osobista (niewielka masa 810 g).

Pierwsze wrażenie: kiedy bierze się ten pistolet do ręki, wydaje się, że musi być ciężki, bo jest masywny, jakby nieco masywniejszy w części zamkowej niż większość innych konstrukcji. To wrażenie rozwiewa pierwsze trzymanie pistoletu. Jest on w porównaniu z kształtem bryły lekki. Kolejny etap to oswojenie się z głębokim chwytem dającym doskonałą ergonomię, która skutkuje optymalnym ułożeniem pistoletu w dłoni. Dzięki temu oś lufy jest niżej ułożona względem przedramienia, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie podrzutu broni podczas strzelania. Chwyt pochylony jest pod kątem 111°. Od samego początku osoby, które mają większe doświadczenie w obsłudze broni, docenią to rozwiązanie. Dostajemy do ręki broń o cechach prawie sportowych, dobrze wyważoną, znakomicie zachowującą się podczas strzału. Chwyt broni można zaprojektować dobrze lub byle jak. Tutaj udało się to bardzo dobrze.

Pewnym kłopotem jest na początku składanie się do strzału, trzeba przeprogramować ustawienie nadgarstka, co przychodzi zupełnie łatwo po krótkim treningu na sucho. Na uwagę zasługuje również sama faktura chwytu. Zatrzask magazynka znajduje się w dolnej części kabłąka,tuż przy chwycie, z lekkim przesunięciem do wewnątrz w kierunku języka spustowego. Ogólne wrażenie dotyczące bryły i manipulatorów jest bardzo pozytywne, broń obsługuje się bezproblemowo. Nie ma żadnych kłopotów z osiągnięciem wszystkich zamierzonych założeń taktycznych podczas realizacji treningu z tym pistoletem.

STEYR L9 A1
STEYR L9 A1

Mechanizm spustowy DAO, siła nacisku na spust wynosi 2,5 kg, rewers jest krótki, bo 4-milimetrowy. Te czynniki powodują, że spust pracuje bardzo dobrze, jest łatwy do wyczucia, dobry do strzałów pojedynczych i szybkich, wielokrotnych, rytmicznych. Niewątpliwie, to nie tylko zaleta tych parametrów, ale również konstrukcji chwytu. Odchylona od pionu oś chwytu o 21° powoduje, że mięśnie dłoni i palca wskazującego są prawie w linii, co daje o wiele mniejsze ich napięcie. Ściągnięcie spustu jest zatem płynniejsze i co ważne, mniej oddziałuje na ruchy broni. Te wszystkie zabiegi mają na celu maksymalną stabilizację broni w dłoni i pochodzą z konstrukcji wyczynowej broni sportowej. I to rozwiązanie zapobiega powstawaniu typowych błędów związanych ze ściąganiem języka spustowego.

Pistolet rozkłada się bardzo wygodnie. Dosłownie za pomocą wciśnięcia przycisku i odpowiedniego ustawienia dźwigni zamek odskakuje do przodu. Transparentność broni i możliwości dostępu narzędziami do czyszczenia są również dużo lepsze niż w wielu popularnych na rynku pistoletach. Przy zakupie w zestawie otrzymujemy przybornik do konserwacji. Z pistoletu strzela się dobrze, miękko, szybko odzyskując kontrolę po strzale. Praca na spuście, chwyt jak i sama konstrukcja dają zdumiewająco dobry wynik na tarczy, nawet z futurystycznymi przyrządami. Podczas strzelania pistolet zachowuje się niezwykle spokojnie, co stwarza bardzo dobre warunki do oddawania celnych strzałów. Bardzo ciekawa konstrukcja, rzadko spotykana na co dzień na strzelnicach w naszym kraju. Pistolet jest bardzo dobrą konstrukcją do strzelań szybkich, obronnych, jest rekomendowany do sportu.

Marcin Jędrzejczak

Dodaj komentarz