PIETTA

Colt, remington, a może peacemaker, różne długości lufy, kalibry, ale cecha wspólna – rozdzielne ładowanie z zapłonem kapiszonowym. Rynek replik rewolwerów do 1885 r. rozwija się dziś w Polsce znakomicie i nie wynika to z nagłej fascynacji światem Dzikiego Zachodu czy też historią wojny secesyjnej. Wszystko to dzięki ustawie, która pozwala mieć i strzelać.

F.LLI Pietta Srl. Włoska firma z tradycjami. Zrozumieć wyroby Pietta, to zrozumieć Giuseppe, ojca rodziny i sukcesu. Giuseppe Pietta startował od skromnego warsztatu w 1963 r. Dziś to duża firma zbrojeniowa z nową siedzibą i nowoczesnym parkiem maszynowym. Produkuje sztucery, strzelby gładkolufowe myśliwskie, taktyczne i sportowe, ciekawie modyfikowane repliki broni historycznej (np. PPS na nabój .22 LR) i oczywiście cały przekrój broni czarnoprochowej. Pietta, jako jedyna produkuje np. bardzo nietypowy rewolwer Le Mat… Detale są obrabiane na centrach obróbczych, co zapewnia pełną wymienność części. Procesy są wspomagane komputerowo, a montaż końcowy – oczywiście w rękach doświadczonego personelu.

F.A.P. Fabbrica Armi Fratelli Pietta to firma rodzinna, zarządzana przez ojca i synów. Ciągłość pokoleniowa sprzyja stabilnemu i ewolucyjnemu rozwojowi, co wpływa korzystnie na wizerunek firmy jako partnera biznesowego. Bezcenne doświadczenie nie jest tracone na jałowe ruchy uwarunkowane ambicjami kontraktowych managerów, ale zależy od jednej spójnej międzypokoleniowej wizji. Tradycja jest najlepszą gwarancją jakości. Poza wiedzą inżynierską i technologią istnieją niuanse, które dostrzega się po latach. Ogromne znaczenie ma to zwłaszcza przy finalnym montażu broni. Na tym etapie sprawne ręce i oko rzemieślnika wychwytuje niedociągnięcia i je niweluje. Tu Pietta wypada naprawdę dobrze. W takich firmach czas biegnie wolniej względem korporacyjnej gonitwy po sukces i wyniki, dzięki temu broń tak wytwarzana nabiera pewnego emocjonalnego ubarwienia. Widać to zwłaszcza w najnowszej linii rewolwerów De Lux.

Rewolwery te są kopiami słynnych egzemplarzy lub też do nich nawiązują. Pozwalają nie tylko strzelać, ale również cieszyć się pięknym i niestandardowym wyglądem. Nowa fabryka i najnowsze maszyny w sposób szczególny pozwoliły odtworzyć zdobienia wykonywane ręcznie w XIX w. przez rzemieślników. Warto bardzo dokładnie obejrzeć grawerunki. Zobaczyć, w jaki sposób tradycyjni fachowcy potrafią wykorzystać najnowsze technologie, jak nakładają warstwy chromu, niklu i jak je później delikatnie naruszają laserem aby osiągnąć wrażenie delikatnej szarości… Po co? Dzięki inwestycjom w nowe rozwiązania otrzymujemy broń w bardzo dobrej cenie, cenie, do której w tradycyjny sposób nigdy by się nawet nie zbliżono.

Pietta chce wygrać jakością, promuje swoje produkty jako w całości wykonywane we Włoszech i ma to potwierdzenie w faktach. Główną cechą rewolwerów tego producenta jest dbałość o jakość użytych materiałów. Stale, staliwa i mosiądze używane do produkcji mają odpowiedni zapas wytrzymałości. Dowodzą tego intensywnie eksploatowane egzemplarze. Zarówno staliwo szkieletu, jak i materiał bębna nie są podatne na zarysowania i wytarcia, zapewniając tym samym długi okres eksploatacji. Wersje nierdzewne i ze stali niklowej prezentują się tu nader korzystnie. Estetyka i łatwość utrzymania broni wykonanej z tych materiałów w pełni rekompensuje wyższą cenę nabycia. Tak jak w większości broni czarnoprochowej żywotność bębnów i luf zależy głównie od konserwacji i unikania eksperymentowania z dużymi naważkami. Spore znaczenie ma współpraca par kinematycznych mechanizmu rotowania bębna i jego blokady. Oba elementy wykonano z dobrej jakości stali o niskiej ścieralności. Dzięki temu oksyda bębna nie jest ścierana przez blokadę i nie powstaje charakterystyczna rysa po obwodzie.

Mechanizm spustowy bez względu na to, czy dotyczy replik colta, remingtona, czy też peacemakera działa pewnie i powtarzalnie. Kurek jest dobrze pasowany ze szkieletem, bez nadmiernych szczelin. Co do czernienia – znakomite, wykończenie płomieniowe powierzchni – podobnie, polerowanie stali chromowo-niklowej i niklowej – bez zarzutu.

Wszystko to przekłada się bezpośrednio na sukcesy firmy. „100% Made in Italy” działa, i to nie tylko na rynku włoskim, czy europejskim, a przede wszystkim na najtrudniejszym i największym rynku amerykańskim. Nagrody i tytuły tam uzyskane, stabilizuję firmę i pozwalają na dalszy i konsekwentny rozwój.

F.LLI Pietta to zdecydowania najlepsza oferta krótkiej broni czarnoprochowej na rynku polskim. Wygrywa ceną, jakością, gamą modeli oraz trwałością. Żadna inna firma nie ma tak kompletnej oferty w tej cenie. Jestem pod wrażeniem dostępności modeli. Blisko 70 różnych odmian rewolwerów: Colty Navy, Remingtony 1858 i Peacemakery 1873 w różnych długościach luf od Peeperbox do 12”. Do tego cztery bazy materiałowe: stal czerniona, stal i mosiądz, stal chromowo-niklowa i stal niklowana. Uzupełnieniem głównej oferty jest Remington 1858 Army Shooter z lufą z gwintem pięciopolowym progresywnym i ciasno pasowanym mechanizmem kurkowym do strzelań wyczynowych oraz Colt 1862 Pocket Police Snubnose. Do produktów dostępnych, ale niszowych, należy też Colt 1836 Paterson Texas .36 i Remington1863 Pocket .31. I oczywiście, dla bardziej wymagających – wspomniana i prezentowana na zdjęciach oferta De Lux obejmująca kolejne 12 odmian inkrustowanych i grawerowanych replik rewolwerów, które w tym roku stały się hitem sprzedaży dystrybutotorów w Stanach Zjednoczonych.

PIOTR KOCYAN

Dodaj komentarz