CZ 75 P 07 DUTY

Powszechnie wiadomo, że dawnymi czasy cezetki cieszyły się w naszym kraju dużą popularnością, a to dlatego, że były czymś innym niż broń dostępna w kraju w owych czasach i względu na to, że były ładniejsze od Glocka, były po prostu z metalu… Na jakiś czas słuch o nich zaginął, rynek opanował Glock. Aż do momentu, kiedy pojawiły się pierwsze SHADOW i cała Polska oszalała. Wszędzie w sieci pełno wpisów, ja i moja SHADOW, moje pierwsze zawody z moją CZ, itp.

PISTOLET DO LATANIA NA CO DZIEŃ

Spróbujmy przyjrzeć się bliżej modelowi P 07 DUTY, który reklamowany jest jako ten, który chcielibyśmy mieć przy sobie w sytuacjach zwanych CONCEALEDCARRY.

Pistolet CZ P 07 Duty
Pistolet CZ P 07 Duty

Pistolet samopowtarzalny CZ 75 P 07 Duty pokazano po raz pierwszy w 2009. Jest polimerowym, kompaktowym pistoletem zaprojektowany, przede wszystkim, jako broń do noszenia na co dzień. W kalibrze 9 mm, w komplecie z dwoma magazynkami o pojemności piętnaście sztuk i 12 sztuk w kalibrze .40 S&W. Pojemność może być zwiększona do 17 (9 x 19) i 15 (.40 S&W) sztuk za pomocą kopytek które są również częścią zestawu. Długość lufy to 95 mm. Masa pistoletu z pustym magazynkiem to 757 g. Pistolet posiada zintegrowaną szynę picantinny. W zestawie ma dobre przyrządy celownicze, wyraźne znaki i fajną bryłę. Pistolet jest wyzerowany na 15 m, a nie na 25 jak większość broni krótkiej. Szkielet jest wzmacniany włóknem, wszystkie metalowe elementy zostały wzmocnione specjalnym pokryciem odpornym na ścieranie mechaniczne i korozję.

Producent zaopatrzył pistolet w możliwość stosowania wymiennych nakładek chwytu, które pozwalają dostosować broń do ergonomii i potrzeb użytkownika. Są one dostępne w trzech rozmiarach: S, M, L. Broń została pozbawiona ostrych krawędzi i jest to naprawdę dobrze zrobione. Zmodernizowany spust otrzymał bardziej prosty kształt i zupełnie inną charakterystykę pracy, a wszystko za sprawą nowego systemu Omega SA/DA. Zmiany dotyczą również kurka. Bezpiecznik jest oburęczny, zwalniacz magazynka może być przełożony na odpowiednią stronę.

Pierwszą rzeczą, na którą zwracasz uwagę patrząc i biorąc ten pistolet do ręki jest jego agresywny, futurystyczny kształt – robi wrażenie i może dlatego się podoba? Na pewno przyciąga wzrok. Trzyma się go bardzo wygodnie, chwyt jest mocny i dokładny, ma na to wpływ nieco spłaszczony przekrój pistoletu, a kształt i jego faktura zapobiegają przypadkowym wyślizgnięciom z dłoni.

CZ P 07
CZ P 07

CZ wprowadziła nowy system spustowy Omega, który zbudowany jest z mniejszej liczby części, a tym samym wymaga uważniejszej pracy podczas ściągania. Reset jest nieco długi, ale mimo to dobrze pracuje pod palcem i daje efekty na tarczy. Producenci skorzystali z lat doświadczeń w konstruowaniu broni palnej i to się czuje.

P 07 jest bardzo zbliżona gabarytami do Glocka 19, ukrycie jej i przenoszenie na co dzień nie stanowi problemu i nie jest drogą przez mękę. Daje się to robić używając zarówno kabur IWB, jak i OWB.

A teraz samo strzelanie. CZ strzela bardzo dobrze. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zamka i zastosowanym sprężynom, pistolet podczas strzału pracuje bardzo miękko i płynnie, nie ma tego mocnego walnięcia zamka jak w innych konstrukcjach, powrót w rejon celowania jest szybki i łatwy.

Strzelanie to prawdziwa satysfakcja! Obsługa jest łatwa, intuicyjna, taka jaka powinna być w każdym pistolecie używanym do samoobrony.

Podsumowując, pistolet zaskakuje jakością strzelania, dobrze się go obsługuje i jest ładny, a to ważne w świecie zdominowanym przez linie proste. Jak wieść niesie, nie ma kłopotu z uszkodzeniami, niewiele dzieje się pod tym względem. Pozostaje tylko trzymać kciuki aby dostępność CZ w naszym kraju była większa. To niewątpliwie dobra broń i faktycznie wygodna do codziennego noszenia.

red.

Dodaj komentarz