Amerykanie już od dawna prowadzą kursy, gdzie uczą przenoszenia broni ukrytej, czyli Concealed Carry. Chodzi o zasady, których nie możesz łamać, jeśli nie chcesz się zdradzić…
Noszenie broni na co dzień wymaga specjalnych umiejętności związanych z ukryciem jej na ciele. Ważne jest niezwracanie na siebie uwagi taktycznym ubiorem, gestami zdradzającymi, że
mamy coś do ukrycia, ciągłym poprawianiem odzieży w miejscu przenoszenia broni. To jeden z podstawowych błędów popełnianych przez osobę, która nosi broń i co pewien czas poprawia ubranie, starając się zakryć coś na linii pasa. Amerykanie już od dawna prowadzą kursy, gdzie uczą przenoszenia broni ukrytej, czyli Concealed Carry.
Chodzi o zasady, których nie możesz łamać, jeśli nie chcesz się zdradzić. W naszym kraju powoli zaczyna się dostrzegać taki sposób podejścia do tej kwestii. Pojawiają się nowi instruktorzy próbujący zaszczepić takie zachowania wśród użytkowników broni palnej.
Pojawia się również dużo sprzętu ciekawego… i tego mało przydatnego. Dziś zaprezentujemy wartościowy element wyposażenia osobistego, stosowany do przenoszenia broni palnej, jakim jest kabura.
Na początku sam myślałem, po co mi ta skóra?
To cofanie się w rozwoju, to powrót do lat dziewięćdziesiątych. Jednak, to całkowicie inna jakość w skrytym przenoszeniu broni. Kabura IWB, która powoduje uczucie: zgubiłem broń! Niezwykle wygodna, dobrze deformująca kształty pełnowymiarowych pistoletów. A wszystko za sprawą hybrydowej konstrukcji, połączenia skóry i kydexu. Skóra jest niezwykle przyjaznym materiałem, który mocno integruje się z naszym ciałem. System przenoszenia broni służy do umiejscawiania jej poza osią ciała w kierunku tylnym, czyli w dobrym miejscu. Klipsy kleszczące pas są elastyczne i odporne na skrętne siły działające na nie.
Kabura przeznaczona jest do większości pełnowymiarowych pistoletów, między innymi do Glock 17, H&K USP/SFP, Walther P 99, Sig Sauer 228/9, XDM. Do zwiększania siły mocowania broni mamy ruchomą śrubę, dzięki której możemy dodatkowo wyregulować siłę zacisku. Ruchomy płat skóry pozawala na kleszczenie pistoletu tylko na tyle, aby móc go swobodnie wyjąć z kabury. Dzięki tej konstrukcji możemy wygodnie nosić broń przez długi czas, możemy też dobrze ją ukryć pod ubraniem lub wpuścić ubranie w spodnie dodatkowo uzupełniając kamuflaż. Dzięki odpowiedniemu kształtowi łaty skórzanej, na której opiera się broń, nie czujemy skutków ocierania się ciała o pełnowymiarowy pistolet, chyba że mamy powiększone manipulatory. To jednak znaczy, że źle dobraliśmy broń do naszego Concealed Carry, a to już temat na inny artykuł.