Apteczka cz.2

W poprzednim wpisie pisaliśmy ogólnie o pierwszej pomocy, o tym czym jest apteczka i jak ważne jest jej posiadanie. Dziś zajmiemy się jej wyposażeniem, czyli opisowi niezbędnych przedmiotów, które powinny się w niej znajdować. Zanim przejdziemy do omawiania technik użycia, musimy znać nasz zestaw, wiedzieć dokładnie co mamy, gdzie i w jakich okolicznościach będziemy używać danych przedmiotów. Wybierając wyposażenie naszej apteczki trzeba pamiętać aby raczej trzymać się dobrych, renomowanych producentów. Nie oszczędzać! Warto zainwestować w dobre i sprawdzone produkty. Tam, gdzie nie warto przepłacać: plaster opatrunkowy, zwykłe, jałowe gaziki i tym podobne drobiazgi, nie ma co szaleć. Ale opatrunki, stazy, nożyczki, muszą być najwyższej jakości. Od tego może zależeć nasze zdrowie a czasem życie.

1. Opatrunek osobisty (OLAES, izraelski)
Podstawowe wyposażenie każdej z apteczek którą powinniśmy posiadać przy sobie, na strzelnicy, w samochodzie, w trakcie wycieczki. Przeznaczony jest do szybkiego i skutecznego zaopatrywania krwotoków i ran, nawet w trudno dostępnych miejscach naszego ciała: pacha, pachwina, szyja. Bez solidnego opatrunku apteczka, w środowisku, w którym jest broń palna, nam nie pomoże.

2. Opaska zaciskowa (staza taktyczna)
Element wyposażenia, który zaistniał w XVII wieku, od tamtego czasu budowa opaski zaciskowej mocno się zmieniła , ale powód, dla którego jest używana nie zmienił się. Sytuacjami w których rekomenduje się użycie opaski zaciskowej są:
● Zagrażające życiu krwotoki, w szczególności w wyniku amputacji lub zmiażdżenia całej lub części kończyny.
● Krwotoki z kończyn niemożliwe do opanowania innymi metodami.
● Szybkie zatrzymanie krwotoku za pomocą opaski pozwala na interwencje w innym obszarach.
Umiejętność zakładania opaski na kończynę górną lub dolną innej osobie, lub sobie samemu to absolutnie niezbędna umiejętność.

3. Nożyczki ratownicze
Bardzo potrzebny element naszego wyposażenia. Przy użyciu nożyczek ratowniczych możemy bez większego problemy rozciąć elementy ubioru poszkodowanego, jeżeli potrzebujemy dostać się do rany. Możemy przy ich użyciu rozciąć pasy w samochodzie przy udzielaniu pomocy w trakcie wypadku, jak również możemy je wykorzystać do rozcięcia elementów wyposażenia jeżeli działamy w środowisku taktycznym. Przy zakupie nożyczek trzeba pamiętać żeby były to nożyczki z tępymi końcówkami, warto zainwestować w coś porządnego, jest to element wielorazowego użycia.

4. Skompresowana gaza rolowana (Z-Pak Dresing, Kerlix AMD)
Głównym zastosowaniem jest upakowanie głęboko penetrującej rany, która mocno krwawi. Gaza rolowana jest bezpiecznym środkiem antyseptycznym o szerokim zakresie skuteczności wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

5. Opatrunek okluzyjny (ACS, BCS, Sam Chest Seal)
Obowiązkowe wyposażenie apteczki na strzelnicy, może nam się też przydać w apteczce samochodowej. Oczywiście jeżeli wybieramy się na dłuższą wycieczkę w teren, możemy go ze sobą zabrać, nie zajmuje dużo miejsca a może się przydać. Opatrunek przeznaczony do opatrywania ran penetracyjnych (otwartych) klatki piersiowej, stanowiących sytuację zagrażającą życiu wskutek możliwości powstawania odmy prężnej.

6. Plaster bez opatrunku
Chyba nikt sobie nie wyobraża posiadania apteczki, w której nie ma plastra. Zastosowań plastra jest wiele, począwszy od zaklejenia zwykłego zranienia kończyny po wykorzystania do obklejenia wiotkiej klatki piersiowej.

7. Chusta trójkątna
Element wyposażenia, który nie jest obowiązkowym wyposażeniem apteczki, ale często się przydaje. Chustę możemy użyć do unieruchomienia ręki w przypadku urazu, jak również może nam się przydać do stworzenia improwizowanej opaski zaciskowej. Chustę możemy użyć również do podtrzymania gazy opatrunkowej w przypadku krwotoku.

8. Folia stretch
Jest to produkt, który swoje zastosowanie w pierwszej pomocy ma od niedawna ale większość ratowników medycznych czy ratowników taktycznych nie wyobraża sobie apteczki bez tego elementu wyposażenia.Folia ma wiele zastosowań, możemy jej użyć przy unieruchomieniu kończyny w przypadku złamania lub zwichnięcia. Bardzo dobrze się spisuje jako alternatywa dla bandaża w celu zaopatrzenia krwotoków kończyn.

9. Koc ratunkowy termoizolacyjny (folia NRC)
Podstawowe wyposażenie apteczki jeżeli kompletujemy ją na wycieczkę, czy jako apteczkę samochodową. Głównym zastosowaniem folii jest izolacja poszkodowanego od warunków atmosferycznych. Możemy poszkodowanego, który jest w hipotermii (wychłodzenie), owinąć szczelnie folią, co spowoduje zahamowanie dalszej utraty ciepła. W przypadku hipertermii (przegrzanie) możemy użyć foli jako osłony przed promieniami słońca.

10. Sól fizjologiczna (NaCl 0,9%)
W sytuacji, kiedy wpadnie nam coś do oka przyda nam się sól fizjologiczna w małych opakowaniach 10 ml do przepłukania, w przypadku kiedy będziemy musieli przemyć ranę użyjemy sóli fizjologicznej w opakowaniach np. 100, 250 ml.

11. Siatka opatrunkowa (Codofix)
Stosuje się do mocowania opatrunków, można nią zastąpić również tradycyjny bandaż. Najczęściej stosuje się ją w przypadku ran w trudno dostępnych i niewygodnych miejscach. Siatka nie krępuje ruchów, nie wywołuje alergii, podtrzymuje opatrunek nie wywierając przy tym nadmiernego ucisku, umożliwia dostęp powietrza do powierzchni rany. Siatka opatrunkowa występuje w kilku rozmiarach w w różnej numeracji: na palec, dłoń, stopę, przedramię, nogę, głowę, brzuch, klatkę piersiową.

12. Oczywiście w apteczce powinniśmy posiadać jeszcze: maseczkę do resuscytacji, kilka par rękawiczek jednorazowych nitrylowych/winylowych, kompresy jałowe różnych rozmiarów i opaski dziane różnych rozmiarów. Przy kompletowaniu apteczki warto kupować wyposażenie, które jest zapakowane w hermetyczne lub foliowe opakowania, mamy wtedy pewność, że w razie zamoczenia wyposażenie nie ulegnie zniszczeniu.

Apteczka strzelecka
Apteczka strzelecka

Nasza apteczka może być bardziej taktyczna i mieścić się w typowym opakowaniu taktycznym. Mamy tu przykład dwóch apteczek, które mogą być używane przez operatorów i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wojska czy policji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaadoptował je strzelec cywilny.

W skład takiego zestawu obowiązkowo wchodzi opatrunek osobisty (OALES, Izraelski), staza taktyczna (SOFT, CAT), rurka nosowo-gardłowa (rozmiar dopasowany do użytkownika), opatrunek okluzyjny, rękawiczki nitrylowe/winylowe, skompresowana gaza rolowana. Warto oczywiście w zestawie mieć nożyczki ratownicze w wersji mniejszej i plaster bez opatrunku. Posiadając taką apteczkę przy sobie, jesteśmy w stanie poradzić sobie z większością urazów, które mogą nam się zdarzyć podczas korzystania z broni palnej. Oczywiście możemy zestaw skonfigurować dowolnie, pod siebie, rozbudować go w obrębie jego pojemności. Tak naprawdę opakowanie jest mało ważne, oczywiście, to bardzo dobrze, jeśli posiada szybki dostęp, da się używać na dwie strony, posiada funkcjonalne rozwiązania. Kwestią zasadniczą jest wkład, czyli zawartość i umiejętność wykorzystania tego sprzętu w sytuacji kryzysowej.

Na zdjęciach kieszenie medyczne firmy DIRECT ACTION.

Ratownictwo - kieszeń pionowa
Ratownictwo – kieszeń pionowa

Pionowa kieszeń szybkiego dostępu, z wyjmowanym szybko wkładem, który możemy używać samodzielnie lub z kieszenią jako opakowaniem. To popularne rozwiązanie stosowane w szybko dostępnych, indywidualnych zestawach medycznych. Zestaw ten doskonale mieści się na pasie i komponuję pomiędzy naszym ekwipunkiem.

 

 

 

kieszeń horyzontalna
kieszeń horyzontalna

Horyzontalna kieszeń, zwana mówką, przeznaczona do noszenia na pasie, dokładnie z tyłu naszego ciała, po szarpnięciu za uchwyt dobywamy wkład z lekkiej tkaniny, który pomieści w sobie indywidualny pakiet medyczny.

DANIEL KRUSZEWSKI

Dodaj komentarz