Apteczka cz.1

Nieważne, czy postrzelicie kogoś, czy sami siebie. Ważne żebyście umieli zadziałać w takiej sytuacji. Trzeba mieć wiedzę, ale i niezbędny sprzęt – jedno bez drugiego nie zadziała.

Rozpoczynamy cykl poświęcony udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach przy użyciu broni palnej i w środowisku strzeleckim, czyli tam gdzie jest broń, ostre narzędzia i okoliczności mogące powodować kontuzje, zagrożenia życia i zdrowia. Wiedzę będziemy czerpać zarówno od ratowników i lekarzy wywodzących się ze środowiska cywilnego, jak również od ratowników taktycznych i lekarzy wojskowych. Kojarzycie sytuację, kiedy otwieracie apteczkę gdzieś na strzelnicy, a tam w środku pustka. Dramat! Każdy, choć raz widział taką apteczkę. Czy chcemy, aby pierwsze chwile, kiedy będziemy zagrożeni lub ktoś inny będzie potrzebował pomocy, były uzależnione od zarządzającego obiektem, który dopuścił do takiego stanu, że w apteczce są stare bandaże, kilka plastrów i przeterminowana woda utleniona? Chyba nie, dlatego w kolejnych wpisach będziemy przybliżać problemy związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym.

APTECZKA, ZESTAW MEDYCZNY
Wyposażenie i wielkość naszej apteczki określa przede wszystkim zadanie, do jakiego ma służyć nasz zestaw medyczny. Czy ma to być apteczka na strzelnicę, wycieczkę do lasu, w góry na kilka dni, czy też apteczka do samochodu lub do pracy (ochrona, służby mundurowe). Te wszystkie czynniki muszą zostać uwzględnione podczas doboru kształtu, wielkości i samego wyposażenia apteczki. Można wiele mówić, co trzeba, a czego nie wolno mieć w naszym zestawie, ale istotnym kryterium są finanse, które możemy przeznaczyć na jej wyposażenie (wiadomo że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać). Dlatego trzeba umieć działać na profesjonalnych opatrunkach, a także umieć je zastąpić opatrunkami improwizowanymi. Na pewno każda z apteczek będzie miała kilka takich produktów, które są wyposażeniem obowiązkowym. Wspólnym wyposażeniem, które powinno się znaleźć w każdej apteczce, są rękawiczki jednorazowe nitrylowe, maseczka do sztucznego oddychania, opatrunki do tamowania krwawień (np. OALES, opatrunek izraelski lub inne), opaska zaciskowa tzw. staza taktyczna, nożyczki ratownicze.

Kompletując apteczkę, na przykład na strzelnicę, warto mieć w niej opatrunki wentylowe/okluzyjne ACS, BCS, Sam Chest Seal w sytuacji, kiedy mielibyśmy do czynienia z raną postrzałową klatki piersiowej. Oczywiście, w apteczce na strzelnicę warto mieć kompresy jałowe różnych rozmiarów, opaski dziane różnej wielkości, plaster z opatrunkiem i bez niego, chustę trójkątną, elastyczną siatkę opatrunkową codofix, sól fizjologiczną do przemywania ran lub oka, kleszczyki chirurgiczne.

Jeżeli myślimy o apteczce na wyjazd, musimy wziąć pod uwagę wielkość i wagę apteczki, pamiętając, że będziemy musieli na przykład kilka dni wędrować z nią w plecaku lub nosić przy plecaku. Poza podstawowym wyposażeniem, takim jak na strzelnicę, warto też mieć kilka leków, np. przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych – muszą to być leki, na które nie mamy uczulenia (lub inne osoby, z którymi będziemy wędrować).

W przypadku apteczek samochodowych nie ograniczają nas tak bardzo kryteria wielkości i waga, więc możemy pozwolić sobie na większą ilość środków opatrunkowych, dodatkowo warto zaopatrzyć się w sprzęt do zapewnienia bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia (kamizelka żółta odblaskowa).

Warto rozważyć miejsce w apteczce dla przenośnego źródła światła w postaci latarki czołówki. Myślę, że jest to sprzęt, który przyda się w każdych okolicznościach, kiedy będziemy musieli udzielać pomocy. Warto kupić do apteczki folię strecz, którą możemy użyć do opatrzenia rany klatki piersiowej, jeżeli brakuje opatrunku wentylowego lub do usztywnienia kończyny na wypadek urazu, gdy nie ma szyny usztywniającej.

Dodaj komentarz